Vyznačenie chodníka na Ondrejisko

Vyznačenie turistického chodníka na Ondrejisko

 

Po piatich rokoch vybavovania dostal náš klub od Krajského úradu životného prostredia v Košiciach konečný súhlas na vyznačenie turistického chodníka na území Národného Parku Slovenský raj z Kucharičky na Ondrejisko.

 

znacenie ondrejisko

 

Cieľom akcie bolo vyznačiť turistický chodník na vrchol Ondrejiska z červenej značky (cesta hrdinov SNP). Toto rozhodnutie malo platnosť do 31.5 2013 a v sobotu 11.5 2013 bolo zrealizované.

Dovedna sa stretlo 30 milovníkov prírody a značkárov pod vedením predsedu značkárskej komisie v Rožňave Pavla Molnára a predsedu regionálnej rady KST Ing. Martina Markušovskeho a tiež 10 členov Klubu slovenských turistov Dobšiná.

Na Čuntave bol pripravený guláš a občerstvenie, na ktoré turistom prispel primátor mesta Dobšiná Karol Horník. Počas akcie sa vyčistil a vyznačkoval novy chodník na Ondrejisko (1272m.n.m ), upravil sa pôvodný starý chodník spod Kucharičkinej na sedlo červený smrek, ďalej sa vyčistil chodník a vyznačkovala vyhliadka zo sedla Červeného smreku na Strmú pirť.

Ďalej sa osadilo 6 kovových smerovníkov s príslušnými tabuľkami smerov turistických trás. Týmto sa ukončila naša dlhodobá snaha o zlegalizovanie prístupu na jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku bez účasti horského vodcu.

Predtým bol výstup na tieto trasy možný len s horským vodcom. Ďakujeme ochote a iniciatíve vedeniu mesta Dobšiná, hlavne primátorovi Karolovi Horníkovi za podporu. Taktiež ďakujeme Ing. Štefanovi Kuišovi, podpredsedovi pre turistiku a medzinárodné vzťahy výkonného výboru ústrednej rady KST.

Gejza Plichta, čestný predseda KSTD