Činnosť za rok 2023

Z činnosti klubu za rok 2023

 

KST Dobšiná pokračoval naplno vo svojej činnosti po dvojročnej „covidovej“ prestávke, kedy bola činnosť sporadická, čiastočne obmedzovaná pandemickými opatreniami. Aktivity prebiehali podľa vopred vypracovaného kalendára turistických podujatí na rok 2023.

V začiatku nového roku - 14.1.2023, sa už tradične konal obľúbený prechod Slovenským rudohorím, tento krát už jubilejný 50. ročník. Autobus vyviezol väčšinu turistov na Besník, odkiaľ sa za krásneho slnečného počasia a pri dobrých snehových podmienkach presunuli na Čuntavu pešo alebo na bežkách. Mnohí využili možnosť vystúpiť počas cesty z autobusu a vydať sa na Čuntavu z Dobšinského kopca, Dobšinskej Ľadovej Jaskyne alebo od Spišského potoka. Pri chate Rita sa tak v priebehu dňa zišlo z rôznych strán spolu cca 140 účastníkov, z toho asi 30 lyžiarov. V príjemnom prostredí tu všetkých privítala muzika a čakalo občerstvenie. Viacerí využili ukážkové počasie a vyšli za nádhernými výhľadmi na Ondrejisko – Borovniak alebo na blízku vyhliadku Mária skala, iní zas zvolili cestu domov cez Buchvald. Je potešiteľné, že okrem „skalných“ turistov, ktorí nevynechajú ani jeden ročník, sa prechodu zúčastnil aj hojný počet „nováčikov“ a tiež turistov z iných turistických klubov nášho regiónu.

cinnost za 2023 08

 V januári sa členovia nášho klubu už tradične zúčastňujú aj výstupu na Stromíš, ktorý organizuje obec Vlachovo. 21.1.2023 sa konal už 46. ročník. Pre sťažené snehové podmienky sa z partie našich turistov vytvorila skupina lyžiarov, ktorí sa autobusom odviezli do Rakovca, odkiaľ pokračovali nádhernou, čerstvo zasneženou krajinou na lyžiach. Peší turisti sa borili snehom z obce Vlachovo až ku Chate pod Stromíšom, kde už vyhrávala muzika a vítala účastníkov prichádzajúcich z každej strany. Krásne počasie a prírodná scenéria vyprovokovali niektorých až k výstupu na samotný vrch Stromíš (1192 m n. m.), alebo k útulni Gálová. Po zostupe sa všetci zišli v obecnom kaštieli, kde organizátori a Obec Vlachovo pripravili posedenie s občerstvením a „vibramovú“ zábavu.

Klub slovenských turistov Dobšiná organizuje každý rok pri príležitosti „Dňa Zeme“ jarnú brigádu na Čuntave. Dňa 22.4.2023 sa zišlo na našej chate Rita chválitebných 34 turistov – brigádnikov. Vďaka takémuto hojnému počtu chlapi odviedli skvelú prácu s drevom, ktorého sa nachystalo dostatok do drevárne aj do zásoby. Ženy poupratovali celú chatu, skrášlili jej okolie, posadili kvety. Družnú náladu a dobrý pocit z vykonanej práce ešte viac posilnilo občerstvenie, no najväčšou odmenou bolo opäť krásne počasie a nádherný pohľad na čuntavské lúky plné šafranov. Tie sa stali objektom mnohých fotoaparátov, nezabudlo sa však ani na spoločnú fotografiu pred odchodom domov. Poniektorí zotrvali, vychutnali si ešte západ slnka na Mária skale a príjemný večer pri gitare až do noci.

V rámci jarnej turistiky sme si tento rok zvolili výstup na blízky vrch Volovec. Ten je po Ondrejisku snáď najznámejší v našom regióne a napriek tomu sme tam boli viacerí prvý krát. Po celotýždňovom daždivom a chladnom počasí sa práve v deň výstupu – 20.5.2023 počasie „umúdrilo“ a celý deň nás sprevádzalo slnko. Naša trasa viedla z Čučmy cez Majerskú dolinu k chate Doboška, odkiaľ sme po krátkom oddychu a nabažení výhľadmi pokračovali na chatu Volovec. Tu sme sa občerstvili a načerpali sily k výstupu na samotný vrch Volovec a jeho skalnatý vrchol - Skalisko (1293 m n. m.). Cestu späť sme zvolili do sedla Súľová. Bola to nádherná a zaujímavá túra, pri celodennej slnečnej páľave a počtom kilometrov dosť náročná. Napriek tomu ju všetkých 34 účastníkov, vrátane detí zvládlo bez problémov (únava sa nepočíta :)).

Letnú sezónu začal náš klub oficiálne 24.júna 2023, kedy na Čuntave usporiadal 52. ročník Mestského zrazu turistov. Tak ako každý rok, s viacerými možnosťami príchodu na miesto podujatia. Najviac účastníkov prišlo opäť od Besníka, kde sa dopravili organizovane autobusom, resp. individuálne autami. Pekné počasie využili mnohí spestriť si to výstupom cez Ondrejisko – Borovniak, odkiaľ sa naskytajú nádherné výhľady na Kráľovu hoľu, či hrebeň Vysokých Tatier. Našli sa aj vyznávači cykloturistiky, ktorí dorazili na Čuntavu z rôznych strán v prekvapivo hojnom počte. Pri chate Rita sa už tradične podávalo občerstvenie a každý účastník mal možnosť zakúpením tomboly vyhrať nejednu z bohatých a atraktívnych cien. Tiež pekné ceny dostávali víťazi rôznych športových súťaží, akými sú už tradične volejbal, nohejbal a hod bremenom, ktorého sa v tomto roku okrem hádzania valčekom na figurínu zúčastnili aj ženy. Počas celého dňa sa na detskom ihrisku odohrávali súťaže detí s drobnými odmenami pre každého. Tu sa mohli zároveň voľne zabaviť alebo realizovať vo vlastnej tvorbe.

Ako to už na zrazoch býva zvykom, celé podujatie obveseľovali naši muzikanti hrou na hudobné nástroje, medzi ktorými okrem klasickej harmoniky, gitár, saxofónu či ozembuchu nezanikli aj obyčajné lyžice z kuchyne...Toto kultúrne vyžitie nenarušila ani hodinová búrka, ktorá sa prehnala v popoludňajších hodinách popri inak po celý deň krásnom, slnečnom počasí. Zábava s pridaním spevu aj tanca sa presunula do vnútra chaty a pokračovala do neskorých večerných hodín opäť tradične von, pri vatre. Vydareného podujatia sa zúčastnilo celkovo cca 150 účastníkov a nás môže len tešiť, že z roka na rok medzi nimi pribúda stále viac nových, ktorým sa stal zraz na Čuntave obľúbeným.

cinnost za 2023 01 

Najväčšej obľube sa dostáva viacdňovému výletu – tradičnému Prechodu na počesť SNP. V tomto roku sa uskutočnil v dňoch 25.-27. augusta v Štiavnických vrchoch, s ubytovaním vo Svätom Antone, penzióne Starý hostinec. Tu sme mali možnosť navštíviť miestnu národnú kultúrnu pamiatku - nádherný kaštieľ a múzeum poľovníctva, s krásnym priľahlým parkom. Počas dvoch dní sa turistika sústredila na trasy v Štiavnických vrchoch. Prvý deň viedla túra cez sedlo Červená studňa na Paradajs, s výstupom na Tanád. V závere túry, vďaka opäť nádhernému slnečnému počasiu a teplým dňom počas celého prechodu dobre padlo kúpanie sa v tajchu Klinger. Druhý deň sme si vyšliapali k zrúcaninám Sitnianskeho hradu a na bájne Sitno, cestou dole opäť zrelaxovali pri jazere Počúvadlo. Celkovo sme v okolí Banskej Štiavnice prešli 5 štiavnických tajchov. Okrem toho sme si vychutnali aj čaro historickej Banskej Štiavnice, jej krásnu architektúru budov a romantické zákutia. Neobišli sme ani snáď najfotogenickejšiu Kalváriu na Slovensku. Z jej vrcholovej veže sa nám naskytol nádherný pohľad na celú Banskú Štiavnicu. Cestou domov sme ešte absolvovali náročnú, ale krásnu a zaujímavú turistiku v prírodnej rezervácii Bralce. Trojdňovej akcie sa zúčastnilo 44 turistov, toho roku ju podporili s nadšením aj zahraniční účastníci.

cinnost za 2023 05

Na september bola pôvodne naplánovaná turistika do Vysokých Tatier. Keďže v tom termíne organizovali naši jelšavskí kolegovia z regiónu KST TO Dúbrava 14. celoslovenské stretnutie priaznivcov KST, rozhodli sme sa ich podporiť pred hlavnou akciou ako „predjazdci“. V piatok 15.9. nás autobus odviezol do Rákošskej bane, odtiaľ sme šli Náučným chodníkom netopierov, cestou vyšliapli k zrúcaninám Rákošského hradu a vystúpili na vrch Železník. Odmenou boli krásne výhľady do okolitých dolín za slnečného počasia. Zostup smeroval do osady Železník baňa Ladislav, odkiaľ nás autobus odviezol do Revúcej. Tu v miestnom kultúrnom dome všetkých účastníkov stretnutia privítal primátor mesta, predstavitelia KST a organizátori, ktorí okrem pestrého kultúrneho programu a vtipnej tomboly pripravili pre účastníkov aj bohaté občerstvenie. Z našich turistov podporilo vydarené podujatie 24 účastníkov.

V jeseni sa vždy koná na Čuntave druhá brigáda, pri ktorej sa kladie dôraz hlavne na prípravu dostatku dreva k vykurovacej sezóne a tiež upratanie chaty a zazimovanie jej okolia. Toto všetko hravo zvládlo 25 brigádnikov dňa 7.10. 2023. Vďaka opäť príjemnému počasiu zotrvali účastníci v okolí chaty Rita ešte celé popoludnie v družnej debate, niektorí si urobili krátke vychádzky do okolia.

cinnost za 2023 02

 

Letnú turistickú sezónu ukončil KST Dobšiná oficiálne opäť na Čuntave, 22.októbra. Aj keď nevľúdne počasie dobrú účasť neveštilo, nakoniec sa na Čuntavu vybralo organizovane autobusom 30 turistov. Počas pešej chôdze od Besníka v plášťoch a pod dáždnikmi sa však počasie vylepšilo. Ako vždy, účastníci boli pohostení a slnečný deň spolu s neodmysliteľnou hudobnou skupinou vyvolali skvelú náladu. Nezabudlo sa ani na tých, ktorí už medzi nami nie sú a pri symbolickej minúte ticha bol položený na pamätné miesto chaty čerstvý spomienkový venček. Akcie sa nakoniec zúčastnilo spolu 60 turistov a milovníkov prírody. Mnohí zotrvali do večerných hodín a pobudli pri vatre, ale zábava pri muzike pokračovala u vytrvalcov ešte dlho do noci v hale chaty.

Kalendárny rok 2023 uzavreli symbolicky naši turisti tradičným Zimným výstupom na Stolicu dňa 30.12., čo v poradí znamená 51. ročník. Výstup sa uskutočnil po trase od Javorinky, dvaja zvolili trasu od Besníka. Po úspešnom zdolaní Stolice a krátkej občerstvovacej prestávke pri kríži sa zostúpilo cez Olochovu Jamu klasicky do Rejdovej. Pre náročné snehové podmienky výstup nebol vhodný pre peších turistov. Napriek tomu sa akcie zúčastnilo 18 turistov, ktorí absolvovali výstup na bežkách, skialpinistických lyžiach, resp. snežniciach. Odmenou za náročný prechod bolo pekné počasie, krásne výhľady a idylická zimná scenéria.

Členovia výboru KST Dobšiná sa v priebehu uplynulého roka zišli 6 krát. Na výborových schôdzach sa riešila agenda členov, program a príprava turistických podujatí, doprava, financie, brigádnická činnosť a hlavne koncom roka kalendár podujatí na celý ďalší rok.

Za podporu v činnosti nášho klubu patrí poďakovanie Mestu Dobšiná a Mestským lesom Dobšiná. Vďačíme všetkým tým, ktorí odpracovali na Čuntave množstvo brigádnických hodín a tiež partii členov KST pod vedením Igora Matejzla, ktorá odviedla záslužnú prácu aj mimo plánovaných brigád. Počas júla 2023 to boli opravy prístreškov v Slovenskom raji, v septembri aj nový prístrešok nad tečúcou vodou za chatou a v hale chaty nové okno, ktoré umožňuje krásny panoramatický výhľad do okolia.

V nemalej miere sme povďační našej turistickej kapele, ktorá na väčšine podujatí vytvára skvelú priateľskú atmosféru.

Poďakovanie patrí všetkým radovým aktívnym turistom za toleranciu a disciplinovanosť na našich turistických podujatiach, čoho dôkazom je aj to, že počas celého roku 2023 sa nevyskytol na túrach vážnejší úraz.

Výbor KST Dobšiná